Kaple Povýšení sv. Kříže, Břístevecká hůra
Zřícenina barokní kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1714. Je centrálního typu ve tvaru kříže delší osou orientovaná ve směru sever – jih. Kaple několikrát vyhořela a po roce 1878 už nebyla obnovena.
Praktické informace
K zřícenině kaple dojdete od silnice po žluté turistické značce.
Historie místa
Poutní trasa s příběhem
O kousek dál si přečtete příběh, který patří k tomuto zastavení. Celek najdete v brožuře, stáhnout si ji můžete zdarma kliknutím na tlačítko.
Bříství
„Aaa, svatoušek tady zrovna není!“ To, co se dosud zdálo být jenom stínem, se ukázalo jako malý ďáblík, Čertík zhruba stejně vysoký jako Cherubínek. „Tak si poslechněte něco zase pro změnu ode mě. Barokní faráři slibovali lidem po smrti nebe, ale zároveň je strašili peklem, kde hříšníky strčí do kotle takoví ďáblíci jako já.“ Zarazil se. „Jenom tedy větší.“ Hrdě se narovnal. „No nic. Tak poslouchejte. Od roku 1714 – a já si to pamatuju bez zadrhnutí, heč! – tady stojí kaple Povýšení svatého Kříže. Když se na ni podíváte, neujde vám, že samotná stavba má tvar kříže. Což jí nijak nepomohlo, stála tu jenom padesát let, pak do ní uhodil blesk a vyhořela.“ Škodolibě se zakřenil. „Všem v okolí to bylo líto. Aby ne. Kapli nechal postavit místní farář a na stavbu se složili všichni zdejší obyvatelé. Byla pro ně místem, kde se setkávali, poskytovala jim přístřeší pro sváteční chvíle. Kostely a kaple byly pro lidi v podstatě středem jejich života, odehrávalo se tam všechno, co pro ně bylo důležité. Nakonec tuhle kapli nechali opravit za dalších padesát dva let. A byla to oprava krásná a drahá, jak se sluší a patří.“
Čertíkův škleb se ještě o něco rozšířil: „Haha, jenže za dva roky po opravě tady mládež pálila hadrové a slaměné čarodějnice – a od žhavého uhlíku to tu chytlo znovu! Pak už se samozřejmě nikdo do další opravy nehrnul, takže to tu zůstalo v troskách. Ona i ta barokní zbožnost měla svoje meze.“
Ledabyle se posadil na zem nedaleko rozvalin. „Jedna z místních pověstí vypravuje, jak se jeden hamižný sedlák rozhodl, že si ze zničené kaple odveze dlaždice. Vždyť už je přece nikdo nepotřebuje. Přijel v noci s vozem ke zřícenině, ještě ani nezačal vylamovat dlaždice z podlahy, když se ze tmy zjevila děsivě vysoká bílá postava. Přízrak se tyčil vysoko nad propadlou klenbou, hlava jako by mu sahala až do nebes. Vyděšený sedlák utekl, z toho strachu onemocněl a za čas umřel. Ale z původní dlažby, ačkoli ji hlídal duch, v kapli stejně nakonec nezůstala ani jediná,“ dokončil Čertík. „Tak. A jestli chcete mluvit se svatouškem, tak si ho budete muset najít. A já zatím mizím.“
Jakmile zmizel, vykoukl nesměle za rohem Cherubínek.
„Máte ještě ten kamínek? Najděte mu tady nějaké hezké místo, třeba se tím sem vrátí i trocha Ducha svatého. Děkuji!“
Rozkradené dlaždice se sem už nevrátí, ale položení kamínku je přeci jen takovým symbolickým obnovením zmizelé dlažby.
Fotogalerie
Kaple Povýšení sv. Kříže
Z daleka patrná stavba k sobě poutala pozornost, takže není divu, že se kolem ní nakupilo několik pověstí. Tak například jedna z místních pověstí vypravuje, jak se jeden místní sedlák rozhodl, že si ze zničeného božího místa odveze dlaždice. Komu jsou tam zapotřebí? A jemu zvelebí stavení. Přijel v noci s povozem ke zřícenině, ani nezačal vylamovat dlaždice z podlahy, když ze tmy vystoupila vysoká bílá postava. Bylo to strašné. Přízrak se tyčil vysoko nad propadlou klenbou. Hlava jako by se ztrácela v hvězdné obloze. Sedlák vzal do zaječích, roznemohl se, a za čas zemřel. Ale z původní dlažby, kterou ochraňoval duch, v rozvalené kapli přesto nezůstala ani jediná…
Kde místo najdete
Zajímavosti
Břístevecká hůra je výrazný svědecký vrch s vrcholovou plošinou. Na jihu je vrch oddělen sedlem od rozsáhlé svědecké plošiny Horky (vrcholová kóta 244 m), která pokračuje směrem k Poříčanům.
V roce 2009 vláda ČR zařadila celou Břístevskou hůru do seznamu Evropsky významných lokalit Natura 2000 (název přírodní památky Polabské hůry). Západní a jižní svah hůry je porostlý starými ovocnými stromy, mezi nimi se přes zanedbanou údržbu uchovávají teplomilná stepní bylinná společenstva. Jsou zde bohatá naleziště vzácného hořečku nahořklého a zárazy síťnaté. Dále tu roste sesel roční, zvonek klubkatý, lněnka lnolistá, bezkolenec rákosovitý, čistec roční, úporek pochybný a řada dalších bylin. Východní a severní svah společně s vrcholem byl osázen nepůvodní borovicí černou.